ابزاری برای بازیابی قلب‌های ایست کرده خارج از بدن جهت پیوند

ابزاری برای بازیابی قلب‌های ایست کرده خارج از بدن جهت پیونددانشمندان دانشگاه ام‌آی‌تی ابزار جدیدی ساخته‌اند که قلب ایست کرده خارج از بدن را دوباره به حالت تپش درمی‌آورد.

از دیدگاه یک جراح پیوند، دو راه برای مرگ یک انسان وجود دارد؛ اینکه وی دچار مرگ مغزی شود در حالی که قلبش هنوز در حال تپیدن است، یا این که قلب او از کار بیافتد و اکسیژن به مابقی بدن نرسد.

 

اخبار , اخبار علمی,ابزاری برای بازیابی قلب‌های ایست کرده برای پیوند,بازیابی قلب های ایست کرده


گفته می‌شود فقط در حالت اول می‌توان اعضای بدن فرد را اهدا کرد زیرا اگر قلب از کار بیافتد، نمی‌توان اندام‌های فرد مرده را به افراد دیگری پیوند زد.

اما ابزار جدید دانشمندان، تمامی این رویکرد را دستخوش تغییر می‌کند و قلب‌های پیونددهندگان اعضایی را که از ایست قلبی جان باخته‌اند، بازیابی کرده و قلب را برای مدت طولانی‌تری سر پا نگه می‌دارد.

این ابزار می‌تواند تعداد قلب‌های قابل‌ پیوند را حدود 15 تا 30 درصد افزایش دهد.

یک شرکت به نام Transmedics در حال توسعه ابزار جدید موسوم به «سیستم مراقبت اندام» است و با ایمن‌ نگه‌داشتن قلب در یک اتاقک استریل عمل می‌کند. رطوبت و دمای اتاقک طوری کنترل می‌شود که به شرایط بدن انسان شبیه باشد.

قلب به ذخیره‌ای از خون اهداکننده متصل می‌شود و ماشین ابداعی اکسیژن و مواد مغذی را با یکدیگر ترکیب می‌کند و قلب را زنده و تپنده نگه می‌دارد. این ابزار همچنین می‌تواند برای پشتیبانی از ریه‌ها، کلیه‌ها و کبد نیز به کار رود.

سامانه ابداعی منجر به 15 پیوند موفق قلب در اروپا و استرالیا شده اما در امریکا هنوز در مرحله آزمایش‌های بالینی است. 

 

اخبار علمی - ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه