ارتباط مصرف آنتی‌بیوتیک و چاقی در کودکان

ارتباط مصرف آنتی‌بیوتیک و چاقی در کودکان


اخبار ,اخبار علمی ,تاثیر مصرف آنتی‌بیوتیک بر کودکان

 

اخبار علمی - پژوهشگران دریافتند
ارتباط مصرف آنتی‌بیوتیک و چاقی در کودکان

مطالعه صورت گرفته توسط محققان آمریکایی نشان می‌دهد کودکانی که در ماه‌های نخست عمر خود از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به چاقی تا پیش از سن هفت سالگی قرار دارند.

 محققان برنامه میکروبیوم انسانی دانشگاه نیویورک (NYU)‌ در این مطالعه تأثیر مصرف دوزهای پایین آنتی‌بیوتیک را در موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند.

موش‌های نوزاد در ماه نخست زندگی - که دوره کلید رشد این حیوان می‌شود - دوزهای محدودی از پنی‌سیلین را دریافت کردند.

پس از گذشت چند ماه، وزن این موش‌ها با موش‌های همسن بدون دریافت پنی‌سیلین مقایسه شد که نشان می دهد، موش‌های گروه اول 25 درصد سنگین‌تر و 70 درصد چاق تر از موش های معمولی بودند.

نتایج بدست آمده در این تحقیق، تأیید کننده نتایج مطالعه دیگری است که نشان می‌دهد، مصرف آنتی‌بیوتیک در نوزاد انسان پیش از شش ماهگی منجر به بروز چاقی پیش از سن هفت سالگی می‌شود.

به گفته دکتر «مارتین بلاسی» سرپرست تیم تحقیقاتی و نویسنده ارشد این مطالعه، مصرف آنتی‌بیوتیک در ماه‌های نخست زندگی باعث مختل کردن سطوح باکتری‌های کلیدی در روده و بازنویسی مجدد سوخت وساز بدن می‌شود که در نهایت چاقی را در پی دارد.

بدن انسان شامل 100 تریلیون میکروب است که در پوست و روده زندگی کرده و اصطلاحا میکروبیوم (microbiome)‌ نامیده می‌شوند.

ایجاد اختلال در عملکرد میکروبیوم در مراحل اولیه زندگی – از طریق مصرف آنتی‌بیوتیک – منجر به تغییرات درازمدت در نحوه رشد و تکامل بدن خواهد شد. 

اخبار علمی - ایسنا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه