انتشار تصویری از شستن چشمها در فضا

انتشار تصویری از شستن چشمها در فضا


اخبار,اخبارعلمی,شستن چشمها در فضا

اخبارعلمی - انتشار تصویری از شستن چشمها در فضا

به تازگی تصویری از یک فضانورد منتشر شده است که چشم بند عجیبی به چشم دارد.

این تصویر یادآور تلاش های ناسا بر روی عرضه فضانورد سایبورگی است که نیمی انسان و نیمی ماشین باشد؛ خلبانی که بتواند ماموریت به مریخ و فراتر از آن را هدایت کند.

اما در واقع این تصویر یک فضانورد معمولی است که بر روی زمین در حال شستن چشمهایش است.

اگرچه این تصویر از "الکساندر گرست"-  فضانورد سازمان فضایی اروپا-  موجب تعجب همگان می شود اما وی فقط در تلاش است چشم های خود را تمیز کند.

در محیط  بدون جاذبه ایستگاه بین المللی فضایی که گرست قرار است برای یک ماموریت شش ماهه ، 28 ماه مه عازم آن شود، مشکل ناچیز رفتن غبار یا هرچیز کوچک دیگری به چشم، در آنجا بسیار حاد می شود.

در محیط های بدون جاذبه امکان شستن ساده و معمولی چشم و یا شستن صورت با پاشیدن مشتی آب به آن ، وجود ندارد.

دلیل این امر، نخست، نبود هر گونه آب لوله کشی در ایستگاه بین المللی فضایی و دوم آن است که اگر آب هم باشد، جریان آب به دلیل نبود جاذبه در ایستگاه فضایی مانند حرکت یک مار نقره ای شناور می مانند.

از این رو دانشمندان علوم فضایی، این عینک را طراحی کرده و گرست اکنون در حال آزمایش آن در مرکز فضایی جانسون ناسا در هاستون است.

این عینک خاص، چشم را با  یک محلول شوینده چشم، شسته و خشک می کند. اگرچه به نظر می رسد زدن این عینک احساس ناراحتی برای کاربر به همراه بیاورد اما گرست می گوید احساس راحتی داشته و این دقیقا همان چیزی است که فضانوردان در ایستگاه بین المللی فضایی برای تمیز کردن چشم های خود استفاده می کنند.

اخبارعلمی - مهرنیوز
 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه