«اوریون»، امروز در انتظار پرتاب + تصاویر

«اوریون»، امروز در انتظار پرتاب + تصاویر


اخبار علمی - «اوریون»، امروز در انتظار پرتاب + تصاویر

برنامه نخستین پرتاب آزمایشی کپسول فضایی اوریون که قرار بود روز پنجشنبه توسط موشک سنگین دلتا 4 راهی فضا شود تا گام دیگری برای تحقق رویایی سفر سرنشین‌دار به مریخ برداشته شود، درحالی لغو و به امروز موکول شد که ناسا اعلام کرد احتمال پرتاب امروز نیز به دلیل شرایط بد جوی، 40 درصد خواهد بود.

کپسول فضایی سرنشین‌دار اوریون (Orion) ناسا توسط شرکت لاکهید مارتین ساخته شده و برای انتقال فضانوردان به مقاصد دوردست در عمق فضا از جمله سفر به مریخ و مقاصد فراتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

ساعت 12:05 به وقت گرینویچ (15:35 به وقت تهران) روز پنج‌شنبه چهارم دسامبر (13 آذر) بعنوان زمان پرتاب موشک در نظر گرفته شده بود، اما پرتاب موشک دقایقی قبل از اتمام شمارش معکوس بدلیل حضور چند قایق در نزدیکی محل پرتاب لغو شد.

 

بازه زمانی دوم نیز که برای پرتاب موشک تعیین شد، بدلیل سرعت وزش باد که بیشتر از حد مجاز بود، لغو شد.

 

در بازه زمانی سوم نیز به دلیل وجود نقص فنی، پرتاب این فضاپیما به امروز (جمعه) پنجم دسامبر (14 آذر) موکول شد که بنا بر اعلام ناسا، احتمال پرتاب امروز اوریون نیز به دلیل شرایط بد جوی، 40 درصد خواهد بود.

 

در نهایت قرار است کپسول اوریون در نخستین پرواز آزمایشی بدون سرنشین، ساعت 12:05 به وقت گرینویچ (15:35 به وقت تهران) توسط موشک سنگین دلتا 4 از سکوی پرتاب 37 در پایگاه نیروی هوایی کیپ‌کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب شود.

 

در نخستین پرواز آزمایشی فضاپیمای اوریون موسوم به EFT-1، عملکرد رایانه‌ها، سپر حرارتی، چترهای نجات و سایر تجهیزات مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

اوریون پس از رسیدن به ارتفاع 5793 کیلومتری بالای زمین، با سرعت بالغ بر 32 هزار کیلومتر در ساعت به جو زمین بازمی‌گردد که در این شرایط حرارت به 220 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

 

فضاپیما پس از یک سفر فضایی 4.5 ساعت و بازگشت به زمین با چتر نجات، در اقیانوس آرام از آب گرفته خواهد شد.
بودجه اصلی پروژه فضاپیمای اوریون بالغ بر هشت میلیارد دلار است که احتمالا این مبلغ به 15 میلیارد افزایش خواهد یافت.

 

اخبار , اخبار علمی , پرتاب کپسول فضایی

کپسول اوریون در سکوی پرتاب

 

اخبار , اخبار علمی , پرتاب کپسول فضایی

کپسول اوریون در سکوی پرتاب

 

اخبار , اخبار علمی , پرتاب کپسول فضایی

کپسول اوریون در سکوی پرتاب

 

اخبار , اخبار علمی , پرتاب کپسول فضایی

فضاپیمای اوریون ناسا

 

اخبار علمی - ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه