باورهای غلط رایج در مورد ورزش و تناسب اندام


باورهای غلط رایج در مورد ورزش و تناسب اندام - تصویر 1

باورهای غلط رایج بسیاری در مورد ورزش و تناسب اندام وجود دارند که افراد بسیاری این باورهای غلط را صحیح می پندارند. در مطلب امروز برای شما چند مورد از این باورهای غلط (متاسفانه رایج را) و علت اشتباه بودن آنها را برایتان تشریح می کنیم زیرا دانستن این موراد برای همگان بسیار مفید است، زیرا ممکن است هر کدام از ما در طول زندگی با یکی از این موارد برخورد کنیم و خدای ناکرده آنها را انجام دهیم.

 

 

● اولین باور غلط

 

برای کاهش وزن، شدت ورزش و فعالیت بدنی باید خیلی زیاد باشد تا شما دچار تپش قلب شوید و یا تعریق فراوان داشته باشید.

▪ حقیقت موضوع: هر نوع ورزش و فعالیت بدنی(صرف نظر از شدت آن) اگر به همراه یک برنامه غذایی صحیح باشد، می تواند سوخت وساز روزانه شما را بالا ببرد. فعالیت های بدنی با شدت متوسط مانند پیاده روی نیز اگر بر یک پایه مداوم و منظم انجام شوند، می توانند به کاهش وزن و کنترل وزن کمک نمایند. تعریق فراوان نیز به معنای انرژی سوخت و ساز بیشتر نیست و می تواند به میزان فعالیت غدد عرق افراد بستگی داشته باشد.

 

 

● دومین باور غلط

 

ورزش باعث افزایش اشتها شده و در عمل از کاهش وزن شما جلوگیری می نماید.

▪ حقیقت موضوع: این امر همیشه مصداق ندارد و در حقیقت بررسی ها نشان داده اند که اشتها پس از برخی ورزش ها حتی قابل کنترل تر می گردد. فعالیت های بدنی با شدت متوسط که برای کمتر از یک ساعت بطول انجامند اشتهای شما را می تواند برای مدت الی ساعت کاهش دهد. اما فعالیت بدنی با شدت زیاد که برای یک ساعت و بیشتر بطول انجامد می تواند به ویژه در افرادی که سابقه فعالیت بدنی شدید ندارند، موجب افزایش اشتها گردد.

 

 

● سومین باور غلط

 

بهترین راه برای بهبود سطح تناسب اندام تان، انجام ورزش شدید هر روزه می باشد.

▪ حقیقت موضوع: بیشتر بودن همیشه به معنای بهتر بودن نیست. بدن شما به زمانی برای تجدید قوا در بین جلسات ورزش های سنگین نیاز دارد. اگر به عضلات تان فرصت کافی برای بهبود را ندهید، ممکن است در اثر تمرین بیش از حد به بدنتان آسیب هایی برسانید. ورزش و فعالیت بدنی می تواند سایز و قدرت عضلات را افزایش دهد، در حالی که نداشتن فعالیت بدنی کافی موجب کاهش سایز و قدرت عضلات می گردد.

 

 

● چهارمین باور غلط

 

تمرین های بدنی شکمی مانند دراز و نشست و دیگر حرکات ورزشی مشابه، چربی های اضافه ناحیه شکم شما را آب خواهند کرد.

▪ حقیقت موضوع: کاهش سایز موضعی و یا مصرف چربی صرفا از نواحی منتخبی از بدن، میسر ن��ست. بسیاری از افراد هستند که به منظور رهایی از چاقی شکمی ساعت ها وقت خود را صرف درازنشست و دیگر ورزش های شکمی مشابه می کنند. چربی بدن نمی تواند در یک ناحیه خاص کاهش یابد. این نوع ورزش های شدید موضعی تنها عضلات زیر چربی را تحت تاثیر قرار می دهد و این عضلات را تقویت می کند؛ ولی مصرف چربی از تمام نقاط بدن به یک میزان است و از یک نقطه خاص کم نمی شود. لذا اگر شما در حال کاهش چربی بدنتان توسط ورزش و عادات غذایی معقول هستید، چربی های اضافه بدنتان به میزانی مساوی از تمام نقاط بدنتان کاهش خواهند یافت نه از یک جای خاص از بدن تان مثل شکم. (البته نواحی ای از بدن که چربی بیشتری را ذخیره کرده باشند در انتها کاهش چربی و سایز بیشتری خواهند یافت.)

 

 

● پنجمین باور غلط

 

اگر شما ورزش کردن را متوقف سازید، عضلات تان تبدیل به چربی خواهند شد.

▪ حقیقت موضوع: عضلات هرگز تبدیل به چربی نخواهند شد. عضله، عضله هست و چربی، چربی؛ این ها در واقع دو بافت متفاوت هستند که عملکردهای متفاوتی دارند. تبدیل ماهیچه به چربی مثل تبدیل چوب به فلز است. حقیقت این است که ورزش و فعالیت بدنی می تواند سایز و قدرت عضلات را افزایش دهد، در حالی که نداشتن فعالیت بدنی کافی موجب کاهش سایز و قدرت عضلات می گردد. وقتی که بدن تان کالری بیشتری را نسبت به کالری دریافتی اش می سوزاند سلول های چربی تحلیل می یابند و کوچک می شوند و زمانی که تجمع چربی به علت بیشتر بودن دریافت کالری از مصرف آن رخ می دهد، سلول های چربی افزایش سایز می یابند. کاهش سایز موضعی و یا مصرف چربی صرفا از نواحی منتخبی از بدن، میسر نیست.

 

 

● ششمین باور غلط

 

به موازات افزایش سن و پیر شدن، فواید ورزش و فعالیت بدنی برای بدن از بین می روند.

▪ حقیقت موضوع: سالمندان می توانند از مزایای بسیاری که ورزش و فعالیت بدنی منظم برای بدن به ارمغان می آورد، بهره مند گردند. در حقیقت کیفیت زندگی سالمندان در نتیجه فعالیت های بدنی مداوم ارتقای بسیاری می یابد. افزایش انعطاف پذیری، قوی تر شدن ماهیچه ها و استخوان ها(که از فعالیت بدنی و ورزش نشات می گیرند) به تحرک بهتر سالمندان کمک می نمایند. همچنین فعالیت های بدنی منظم قلبی،ریوی در ارتقاء قوای قلب و ریه ها موثر است. علاوه بر آن افزایش سطوح فعالیت بدنی به جبران و نیز جلوگیری از کاهش طبیعی متابولیسم بدن در اثر افزایش سن، کمک می نماید.

 

 

● هفتمین باور غلط

 

تمرینات ورزشی سنگین نیازمند یک رژیم غذایی پر پروتئین هستند.

▪ حقیقت موضوع: برعکس در یک رژیم غذایی مطلوب برای تمرینات ورزشی سنگین نیز کربوهیدرات ها هستند که بخش اعظم رژیم غذایی را تشکیل می دهند. رژیم های غذایی پر پروتئین ممکن است اثرات منفی ای را برای بدن انسان به همراه داشته باشند (از جمله بیماری های کلیوی). دریافت معقولی از پروتئین در یک رژیم غذایی متوازن، برای فعالیت های بدنی سنگین کفایت می کنند. چنانچه ورزشکار هستید بهتر است در مورد یک رژیم غذایی متعادل و دریافت مکفی منابع پروتئینی، با یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه