تاثیر منفی توقف ورزش در آمادگی جسمی


تاثیر منفی توقف ورزش در آمادگی جسمی

می گفت: به ورزش کردن بسیار علاقه مند هستم اما به دلیلی، وقفه ای در برنامه ورزشی من ایجاد و همین امر باعث شد آمادگی جسمانی‌ام کاهش پیدا کند. به همین دلیل با یک مشاور ورزشی مشورت کردم. او به موارد زیر اشاره و پیشنهادهایی ارائه کرد.


۱ - وضعیت: ماه پرکاری داشته اید و در برنامه ورزشی تان ۴ روز در هفته توقف ایجاد شده است.


تاثیر روی بدن: ترکیبی از ورزش های مقاومتی و هوازی برای کاهش وزن یا کنترل وزن، عضله سازی و حفظ سلامت مفید است. یک ماه پس از متوقف کردن ورزش، متوجه نرم شدن برخی از قسمت های بدن خواهید شد. مانند قبل نیروی کافی برای برداشتن کیسه های خرید ندارید و پس از بالا رفتن از پله ها به نفس نفس می افتید. موقع شروع مجدد برنامه ورزشی، عجله نکنید، با ورزش های مقاومتی که به آن عادت دارید شروع کنید و به مرور زمان بر حسب توان، ورزش را اضافه کنید. با اتخاذ این روش، در نصف زمان از آن مدتی که ورزش نمی کردید به حالت اولیه برمی گردید.


۲ - وضعیت: می دویدید و سخت تمرین می کردید، سپس چند هفته به خود استراحت دادید:


تاثیر روی بدن: چنین استراحتی برای فردی که از سلامت جسمی و قلبی عروقی برخوردار است، مشکل جدی ایجاد نمی کند. طولی نمی کشد که به آن حالت قبلی برمی گردید. متخصصان توصیه می کنند در ابتدا ورزش های شدید و ورزش هایی را که ضربان قلب را بالا می برد کاهش دهید و در کنار ورزش های هوازی به ورزش های مقاومتی نیز بپردازید.


۳ - وضعیت: به طور شدید تمرین وزنه برداری می کردید اما طی چند ماه گذشته می توانید تنها چند روز در هفته روی تردمیل کار کنید:


تاثیر روی بدن: ورزش های هوازی را به خوبی انجام می دهید اما از لحاظ قدرت و عضله، کمی افت کرده اید. با توقف تمرین وزنه برداری، احتمالا توده عضله زیادی از دست داده اید و چربی آورده اید حتی اگر در وزن تغییری ایجاد نشده باشد. جالب است بدانید، دوندگان با سابقه استقامتی مانند افراد دیگر از جمله آن هایی که ورزش نمی کنند عضله از دست می دهند. کافی است روزی ۷۵ دقیقه ورزش کنید تا بدن قدرت بگیرد.


۴ - وضعیت: چند ماهی است که به جای ورزش مقاومتی به یوگا روی آورده اید:


تاثیر روی بدن: جایگزین کردن یک ورزش با ورزش دیگر چندان بد نیست اما بدانید با این تغییر در صورتی که مجدد به ورزش قبلی برگردید نمی توانید مانند قبل آن را انجام دهید. لازم نیست که از یکی از ورزش ها دست بردارید بلکه سعی کنید هر ۲ نوع ورزش را در برنامه خود داشته باشید.


۵ - وضعیت: دچار آسیب دیدگی شده اید یا نتوانسته اید به مدت ۶ ماه ورزش کنید.


تاثیر روی بدن: بدون شک عضله از دست داده اید و چربی آورده اید. به ویژه که علاوه بر انجام ندادن ورزش، قادر به انجام فعالیت های روزمره نیز نبوده اید. به محض بهبود پیدا کردن به آرامی به ورزش خود برگردید و سعی کنید با نصف یا کمتر از نصف وزنه ای که بلند می کردید، تمرین کنید. ورزش های مقاومتی را که با مشکل انجام نمی شود در برنامه روزانه داشته باشید.اگر هم احساس می کنید در انجام دادن ورزش کم می آورید، مصرف پروتئین را افزایش دهید تا در زمان استراحت عضله از دست ندهید.


مترجم: علیرضا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه