تاریخ انتشار : شنبه, 14 آذر 1394 11:22. محققان فرانسوی برای نخستین بار موفق شدند تا با استفاده از فناوری سونوگرافی با کیفیت‌ بالا در مقیاس میکروسکوپی از رگ‌های خونی تصویربرداری کنند. محققان معتقدند که با این روش تصویربرداری بسیار پیشرفته می‌توان در آینده نزدیک از تاثیر منفی برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و سکته ‌قلبی و مغزی در ساختار رگ‌های خونی اطلاعات کافی بدست آورد. محققان در مورد مزیت‌های سیستم سونوگرافی میکروسکوپی در مقایسه با سونوگرافی معمولی اظهار کردند: در فناوری کنونی تصویربرداری از با ...

تصویربرداری پیشرفته از رگ‌های خونی با فناوری سونوگرافی میکروسکوپی

تاریخ انتشار : شنبه, 14 آذر 1394 11:22


اخبار , اخبار علمی,مشاهده رگ های خونی با سونوگرافی,کاربرد سونوگرافی میکروسکوپی

 

محققان فرانسوی برای نخستین بار موفق شدند تا با استفاده از فناوری سونوگرافی با کیفیت‌ بالا در مقیاس میکروسکوپی از رگ‌های خونی تصویربرداری کنند.

محققان معتقدند که با این روش تصویربرداری بسیار پیشرفته می‌توان در آینده نزدیک از تاثیر منفی برخی از بیماری‌ها مثل سرطان و سکته ‌قلبی و مغزی در ساختار رگ‌های خونی اطلاعات کافی بدست آورد.

محققان در مورد مزیت‌های سیستم سونوگرافی میکروسکوپی در مقایسه با سونوگرافی معمولی اظهار کردند: در فناوری کنونی تصویربرداری از بافت‌های زنده، قدرت نفوذ امواج در بافت‌های زنده محدود است.

این محدودیت حتی در فاکتورهای دیگری مثل سرعت و کیفیت تصویربرداری نیز مشاهده می‌شود.

پژوهشگران فرانسوی در مورد نحوه کارکرد سونوگرافی میکروسکوپی اظهار کردند: در این فناوری با پرتاب امواج صوتی‌ پرسرعت ب�� بافت‌های زنده و تکنیک تمرکز میکروسکوپی می‌توان حتی حرکت حباب‌های گاز با قطر سه میکرومتر را در جریان خون مشاهده کرد.

محققان به کمک این فناوری موفق شدند تا از جریان خون مغزی موش‌های آزمایشگاهی با سرعت 500 فریم در ثانیه تصویر تهیه کنند. اندازه هر پیکسل ثبت تصویر در این فناوری به اندازه 10 میکرومتر یا یک گلبول قرمز خون است. 

 

اخبار گوناگون - ایسنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه