تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 دی 1396 20:03. اخترشناسان با پردازش داده‌های تلسکوپ سوبارو در هاوایی توانسته‌اند این نمای فوق‌العاده را از سحابی «خرطوم فیل» در صورت‌فلکی قیفاووس استخراج کنند. این محدوده به‌قدری پهناور است که دو قرص کامل ماه را می‌توان روی طول آن جا داد. به گزارش خبرآنلاین، این ابر خرطومی‌شکل عظیم درون مجموعه سحابی تابشی و خوشه ستاره‌ای «IC 1396» واقع در مرزهای صورت‌فلکی قیفاووس جا خوش کرده است. سحابی خرطوم فیل که در فهرست اجرام غیرستاره‌ای با نام «vdB 142» ثبت شده، بیش از ۲۰ سا ...

تصویر نجومی روز ناسا؛ خرطوم فیل در قیفاووس

تاریخ انتشار : سه شنبه, 26 دی 1396 20:03


اخبار,اخبار علمی,تصویر نجومی روز ناسا

اخترشناسان با پردازش داده‌های تلسکوپ سوبارو در هاوایی توانسته‌اند این نمای فوق‌العاده را از سحابی «خرطوم فیل» در صورت‌فلکی قیفاووس استخراج کنند. این محدوده به‌قدری پهناور است که دو قرص کامل ماه را می‌توان روی طول آن جا داد.

به گزارش خبرآنلاین، این ابر خرطومی‌شکل عظیم درون مجموعه سحابی تابشی و خوشه ستاره‌ای «IC 1396» واقع در مرزهای صورت‌فلکی قیفاووس جا خوش کرده است. سحابی خرطوم فیل که در فهرست اجرام غیرستاره‌ای با نام «vdB 142» ثبت شده، بیش از ۲۰ سال‌نوری درازا دارد.

 

این نمای رنگی، دیواره‌های روشنی را آشکار کرده که مرز ذخایر گاز و غبار میان‌ستاره‌ای سرد را نشان می‌دهند. این ابرهای عظیم هرچند فعلا آرام و یکنواخت به‌نظر می‌رسند، اما کافی است موج‌ضربه انفجار ابرنواختری یا گذر ستاره‌ای نزدیک، آرامش آن‌ها را به هم بریزد و پیش‌ستارگانی در آن‌ها زاده شوند.

 

این مجموعه ۳۰۰۰ سال‌نوری از زمین فاصله دارد و با این حال، محدوده وسیعی به پهنای ۵ درجه را در آسمان شب می‌پوشاند. نمایی که می‌بینید، ۱ درجه پهنا دارد و دو قرص کامل ماه را می‌توان روی طول آن جا داد.

 

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه