تولید نخ از زباله‌های کشتارگاه

تولید نخ از زباله‌های کشتارگاه



اخبار,اخبار علمی,تولید نخ از زباله‌های کشتارگاه

محققان سوئیسی با استفاده از زباله های کشتارگاه موفق به تولید نخ شدند.

محققان موسسه تحقیقاتی ETH در زوریخ سوئیس از زباله های حیوانی کشتارگاه ها که شامل موادی مانند پوست، استخوان یا گوشت می شود برای تولید نخ استفاده کرده اند.


محققان در چندین مرحله، کلاژن این مواد را خارج کرده و ماده حاصل شده ژلی مایع خواهد بود. سپس ژل گرما دیده و حلالی با نام isopropyl به آن اضافه می شود. پروتئین هایی که در کلاژن وجود دارند، در انتهای حلال افزوده شده ته نشین می شوند.

 

در مرحله بعدی، پروتئین های ته نشین شده با استفاده از سرنگ به الیاف تبدیل می شوند. در نهایت این رشته ها وارد ظرفی از اتانول می شوند تا شبیه به نخ شوند. محققان سوئیسی این رشته های نخی را در درون ماده ای با نام «فرمالدئید» فرو می برند تا الیاف نه تنها از استحکام بالایی برخوردار شوند بلکه در زمان تولید پارچه نیز تار و پود آن به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند. محصول نهایی این فرآیند مرغوب بوده و از قابلیت شست و شو نیز برخوردار است.

 

اخبار,اخبار علمی,تولید نخ از زباله‌های کشتارگاه

 

در قرن ۱۹ میلادی، محققان با استفاده از مواد ژلاتینی موفق به ساخت الیاف مصنوعی شده بودند که به نسبت نخ های پشمی نه تنها ارزان تر بودند بلکه حساسیت زا نیز نبودند و اکنون محققان سوئیسی با استفاده از زباله های کشتارگاه ها موفق به ساخت نخی شده اند که می تواند جایگزین سایر الیاف شود.
اخبار علمی - مهر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه