تاریخ انتشار : یکشنبه, 09 اسفند 1394 15:24. دانشمندان ایتالیایی در حال بررسی مرد یخی اوتسی هستند و امیدوارند بتوانند با سی‌تی اسکن از گلو و بافت‌های صوتی‌ این مومیایی، صدای وی را با کمک یک نرم‌افزار پیچیده بازسازی کنند. به گزارش آنا به نقل از AncientOrigins، دانشمندان قصد دارند با شناسایی جنس و طنین صدای اوتسی، صدای او را بازسازی کنند تا از طریق این مومیایی که قدیمی‌ترین مومیایی جهان به شمار می‌رود، آواهای عصر حجر را بشناسند. رونالدو فوستوس، رئیس تیم تحقیقاتی ایتالیایی، در مورد پیچیدگی‌ها و ...

دانشمندان صدای مومیایی اوتسی را درمی‌آورند

تاریخ انتشار : یکشنبه, 09 اسفند 1394 15:24


اخبارعلمی,خبرهای علمی,مومیایی اوتسی

دانشمندان ایتالیایی در حال بررسی مرد یخی اوتسی هستند و امیدوارند بتوانند با سی‌تی اسکن از گلو و بافت‌های صوتی‌ این مومیایی، صدای وی را با کمک یک نرم‌افزار پیچیده بازسازی کنند.

به گزارش آنا به نقل از AncientOrigins، دانشمندان قصد دارند با شناسایی جنس و طنین صدای اوتسی، صدای او را بازسازی کنند تا از طریق این مومیایی که قدیمی‌ترین مومیایی جهان به شمار می‌رود، آواهای عصر حجر را بشناسند.

رونالدو فوستوس، رئیس تیم تحقیقاتی ایتالیایی، در مورد پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که در بررسی روی این مومیایی 5300 ساله با آن روبه‌رو هستند، می‌گوید: «در ابتدا به دلیل شرایط مومیایی نمی‌توانستیم از روش تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI استفاده کنیم. یکی دیگر از مشکلات‌مان وضعی است که بدن این مومیایی دارد؛ یکی از دست‌هایش روی گلویش قرار دارد و همین امر، سی‌تی اسکن را دشوارتر کرد. اما با تمام این چالش‌ها می‌دانستیم که بالاخره راهی را برای شناسایی و بازسازی صدای این مرد یخی خواهیم یافت».

این مرد یخی در یک قطعه یخ هفت درجه سانتی‌گرادی و با رطوبت 100 درصدی قرار گرفته بوده و به همین دلیل سالم باقی مانده است.

فوستوس می‌افزاید: «قبلا نمی‌دانستیم که این مرد یخی در زمان حیاتش به چه زبانی صحبت می‌کرده اما با بازسازی طنین یا زنگ صدای او می‌توانیم لهجه او را دریابیم. به طور مثال شاید لهجه مردمان هم‌نوع اوتسی به روشی غیر از سیسیلی‌ها باشد و حرف a را به روش دیگری ادا می‌کردند».

 

اخبارعلمی,خبرهای علمی,مومیایی اوتسی

 

این پیکر یخ‌زده در ۱۹۹۱ در یخ‌رود شنالشتال در کوه‌های آلپ اوتسال در نزدیکی هاوبسلابیوخ در مرز میان اتریش و ایتالیا یافت‌ شد. نام او را از اوتسال همان منطقه‌ای که وی را یافتند گرفته ‌شده‌ است. او کهن‌ترین مومیایی طبیعی یافت‌شده در اروپا به شمار می‌رود.

 

اخبار علمی - آنا

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه