تاریخ انتشار : شنبه, 12 دی 1394 09:51. عکس روز ناسا به تصویری خارق‌العاده از دنباله‌دار کاتالینا اختصاص پیدا کرده است. این دنباله‌دار ۱۷ ژانویه در نزدیک‌ترین فاصله با زمین قرار می‌گیرد و با دوربین دو چشمی قابل رصد است. این دنباله‌دار هر دو دم غباری و دم یونی را دارد و سوژ‌ه‌ای جذاب برای رصد با دوربین دوچشمی است. به همین خاطر بهترین فرصت دیدن این دنباله‌دار زیبا را از دست ندهید،‌شاید دیگر فرصتی برای دیدنش به دست نیاورید. کاتالینا با نام رسمی C/2013 US10 دنباله‌داری است که در ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) در ...

دم‌های یک دنباله‌دار / عکس روز ناسا از کاتالینا

تاریخ انتشار : شنبه, 12 دی 1394 09:51


اخبار , اخبار علمی,دم‌های یک دنباله‌دار,تصاویر دم‌های یک دنباله‌دار

 

عکس روز ناسا به تصویری خارق‌العاده از دنباله‌دار کاتالینا اختصاص پیدا کرده است. این دنباله‌دار ۱۷ ژانویه در نزدیک‌ترین فاصله با زمین قرار می‌گیرد و با دوربین دو چشمی قابل رصد است.

این دنباله‌دار هر دو دم غباری و دم یونی را دارد و سوژ‌ه‌اي جذاب براي رصد با دوربين دوچشمي است. به همین خاطر بهترین فرصت ديدن اين دنباله‌دار زيبا را از دست ندهيد،‌شايد ديگر فرصتي براي ديدنش به دست نياوريد.

كاتالينا با نام رسمي C/2013 US10 دنباله‌داری است كه در ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) در رصدهای برنامهٔ «پیمایش آسمان کاتالینا» کشف شد. اين روزها ساكنان نيمكره شمالي مي‌توانند با چشم مسلح اين دنباله‌دار را در آسمان ببينند. اما اين دنباله‌دار كه از دوردست‌های منظومه‌ شمسی آمده در ماه ژانويه در نزديك‌ترين فاصله با زمين قرار خواهد گرفت.

 

هر چند بر خلاف پيش‌بيني‌ها كاتالينا آن قدرها هم كه انتظار مي‌رفت پر نور نيست اما علاقه‌مندان به نجوم ديدن آن را از دست نمي‌دهند. پیش‌بینی شده که در ۱۷ ژانویه(۲۷ دی) بهترين زمان براي ديدن اين دنباله‌دار  باشد؛زماني كه به فاصله 100 ميليون كيلومتري از زمين مي‌رسد.

 

شايد اين فاصله زياد به نظر بيايد، اما براي يك ستاره دنباله‌دار فاصله نزديكي است. زماني كه دنباله‌دار به نزديك‌ترين فاصله‌اش تا زمين برسد، دور شدن از زمين را آغاز كرده و به تدريج و با سرعت دورخواهد شد از اين رو ديدن آن دشوارتر مي‌شود.

 

اخبار علمی - خبرآنلاین

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه