رموز حفظ عضلات بدن بعد از ۳۰ سالگی!


رموز حفظ عضلات بدن بعد از ۳۰ سالگی! - تصویر 1

سالم تر از همیشه غذا می خورید، اما ماهیچه های خود را شل و آویزان حس می کنید، حس می کنید انرژی تان هدر می رود، لباس های جین خود را بخصوص در قسمت شکم، باسن و پشتتان، گرم و نرم و چسبیده به بدنتان حس می کنید.

 

 

● حقیقت غم انگیز

 

میزان سوخت وساز (تعداد کالری هایی که ما در یک روز می سوزانیم) با افزایش سن کاهش می یابد، پس از ۳۰ سالگی، با گذشت هر سال، میزان سوخت وساز ما ۱درصد کمتر می شود. اما تحقیقات نشان می دهد که، چیزهایی هستند که شما می توانید برای مبارزه با کاهش سرعت سوخت وساز از آنها کمک بگیرید. دکتر«کریستینه گربشتادت»، متخصص رژیم غذایی و سخنگوی انجمن رژیم آمریکا می گوید: «کاهش متابولیسم بدن همیشه فقط بخاطر بالا رفتن سن نیست. ترکیب بدن، که توسط ژنتیک، رژیم غذایی و فعالیت بدنی، تعیین می شود نیز نقش عمده ای دارد.»

 

● ۵ راه روشن نگه داشتن اجاق سوزاننده چربی بدن

▪ ساخت عضله: از آنجاکه چربی در عضلات شما سوزانده می شود، شما باید تعداد هرچه بیشتری از رشته های عضلانی خود را فعال کنید. ورزش های با وزنه حجم عضلات را افزایش می دهد و در نتیجه مقدار کالری مصرفی بدن شما زیاد می شود و این وضعیت حتی در حالت استراحت هم برقرار است. علاوه بر این، از آنجا که با این کار، بدن شما (و همین طور عضله های شما) چربی کمتر دارد در نتیجه خون بهتر به گردش در می آید و شما بدون نیاز به خوردن غذای بیشتر، انرژی بیشتری خواهید داشت. بنابراین اگر شما وزنه زدن را در برنامه ورزشی خود نگنجانده اید، الان موقعی است که باید این کار را بکنید!

 

 

▪ غذا بخورید: «مارک مک دونالد»، نویسنده یک کتاب پرفروش مربوط به این مبحث می گوید: «بدن شما باید مانند یک ماشین بصورت مرتب سوختگیری کند، معنای این حرف این است که بدن برای تامین انرژی لازم برای زنده ماندن، باید بصورت یکنواخت و سازگار تغذیه بشود. این نوع از تغذیه سازگار، سبب تثبیت سطح قندخون و ایجاد تعادل هورمونی داخلی می شود و در نتیجه مانع انباشته شدن وزن اضافی می گردد.» وی توصیه می کند: «در فاصله یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب، غذایی بخورید. این کار زنگ آغاز سوخت وساز روزانه در شماست. پس از آن، تا یک ساعت مانده به وقت خواب، هر سه تا چهار ساعت یک بار غذا بخورید.»

 

استفاده از پروتئین ها در هر وعده غذایی و در هر میان وعده: پروتئین برای تقویت سوخت وساز بدن، در مقایسه با چربی و کربوهیدرات ها اثر بیشتری دارد. گاز زدن، جویدن، بلع و هضم غذا به انرژی نیاز دارد، این را بعنوان تاثیرات گرمازایی غذاها می شناسند. این اعمال می تواند تا ۳۰درصد انرژی موجود در یک وعده غذا را مصرف کند. هرچه غذا پیچیده تر باشد (مثل استیک، حبوبات و سبزیجات فیبردار)، برای عبور دادن آنها از دستگاه گوارش خود کالری های بیشتری خواهید سوزاند. پروتئین همچنین حاوی یک اسیدآمینه به نام لوسین است، که مانع از دست رفتن حجم عضلانی در هنگام رژیم گرفتن می شود. یک استراتژی ساده: «برای یک غذای سبک و سریع و آسان، بادام زمینی را در کیف بغلی، مخلوط میوه خشک و آجیل و گندم برشته را در کشوی میز و تخم مرغ پخته سفت را در یخچال نگه داری��.

 

 

▪ حرکت کنید و جنب و جوش داشته باشید: ورزش کردن با فاصله زمانی مختلف و قراردادن یک بخش ورزشی با شدت بالا در آنکه سبب افزایش ضربان قلب بشود، باعث بالا رفتن سرعت سوخت وساز شده و تا چند ساعت آن را بالا نگه می دارد. بنابراین بجای اینکه بصورت منظم نیم ساعتی را روی تردمیل با سرعت ثابت ورزش کنید، بین این دفعات فواصلی بیندازید و گاهی برنامه را تغییر بدهید و یا اینکه کلا به بیرون بروید و ورزش تان را در فضای باز انجام بدهید، تغییر ایجاد شده در مسیر به شما کمک خواهد کرد. برای تغییر بیشتر، روی شن و ماسه بدوید یا از تپه ها بالا بروید. «گربشتادت» توصیه می کند که هر زمان که فرصت کردید فعالیت بدنی داشته باشید تا کالری های بیشتری سوزانده بشود.

 

▪ نوشیدن آب: مطالعات نشان می دهد که سرعت سوخت وساز در افرادی که روزانه ۸تا۱۲ لیوان آب می خورند در مقایسه با کسانی که روزانه ۴ لیوان آب می خورند، بیشتر است. می خواهید در یک سال حدود ۳ کیلو از وزن اضافی خود را کم کنید؟ برای اینکار هر روز قبل از صبحانه نیم لیتر آب بنوشید. به گفته محققان دانشگاه «ویرجیانا»، افرادی که پیش از صبحانه آب می نوشند، در وعده صبحانه خود حدودا ۷۵ کالری کمتر از افرادی که اول آب نمی خورند، مصرف می کنند. یعنی روزانه ۷۵ کالری کمتر وارد بدن آنها می شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه