روشی ساده برای جابجایی مواد دو بعدی

روشی ساده برای جابجایی مواد دو بعدی


اخبار,اخبار علمی ,جابجایی مواد دو بعدی

 

اخبار علمی - روشی ساده برای جابجایی مواد دو بعدی

پژوهشگران هلندی موفق شدند برای اولین بار روشی کاملاً خشک برای انتقال مواد دو بعدی نظیر گرافن یا سولفید مولیبدن ارائه کنند.

به گزارش ایسنا، این روش جدید بسیار سریع، کارا و پاکیزه است و از آن می‌توان برای استامپ‌های ویسکوالاستیک استفاده کرد. از این روش که بسیار ساده‌تر از روش انتقال تر است، به دلیل نبود نیروی ستونی در طول، می‌توان برای انتقال ساختارهای دو بعدی آزاد استفاده کرد.

برای استفاده از مواد دو بعدی باید آن‌ها را از محلی که سنتز شده‌اند، به محل دیگر منتقل کرد. این کار معمولاً با روش شیمی‌ تر انجام می‌شود که به دلیل ضرورت استفاده از مواد شیمیایی مختلف، در اغلب موارد موجب آلودگی ماده‌ی دو بعدی می‌شود. این آلودگی در نهایت خواص نانوساختار را دستخوش تغییر کرده و آن‌ها را شکننده و آسیب‌پذیر می‌کند. از سوی دیگر نیروی ستونی میان مواد شیمیایی و ماده دو بعدی موجب می‌شود که ساختار ماده‌ی دو بعدی به سادگی دچار آسیب شود.

محققان برای حل این مشکل، یک لایه‌ی نازک از ماده‌ی ویسکوالاستیک تجاری به نام ژلفیلم را که دارای ساختاری همچون گرافن است، روی یک بستر منتقل کردند. محققان برای این کار، لا‌یه‌ی مورد نظر را زیر میکروسکوپ مشاهده کردند و آن را با استفاده از یک استامپ از روی زیرلایه بلند کردند و به محل مورد نظر انتقال دادند.

استامپ مورد استفاده‌ی آن‌ها یک لاستیک سیلیکونی بود که رفتاری شبیه اجسام جامد الاستیک دارد. این استامپ درصورت نزدیک شدن به لایه‌ی نازک، به آرامی آن را جذب و از روی زیرلایه بلند می‌کند. در این روش نیازی به چسب نیست و تنها برهم‌کنش میان استامپ و نمونه، شرایط انتقال را فراهم می‌کند. لایه دو بعدی به محض رسیدن به محل مورد نظر به آرامی از استامپ جدا شده و در محل جدید قرار می‌گیرد.

پژوهشگران نشان دادند که با این روش می‌توان ورق‌های دو بعدی نظیر گرافن و نیترید بور را جابجا کرد. با استفاده از این روش می‌توان ساختارهای ناهمجنس مختلف تولید کرد. 

اخبار علمی - ایسنا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه