تاریخ انتشار : سه شنبه, 10 اسفند 1395 14:54. محققان نوعی ماده جدید با قدرتی درونی ساخته اند که می تواند امواجی صوتی را خم کند، شکل دهد و آنها را متمرکز کند. به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، این ساخته در حقیقت یک «فراماده» است که گاهی اوقات تولید آن غیرممکن به نظر می رسد. در هرحال محققان دانشگاه ساسکس و دانشگاه بریستول موفق به ساخت این فراماده با قابلیت تغییر شکل امواج صوتی شده اند. آنها با لایه ای نازک از فراماده، بلوک های کوچکی ساختند تا بتوانند هنگام گذر امواج صوتی تغییر فاز آن را مشاهده ک ...

ساخت ماده خم کننده امواج صوت

تاریخ انتشار : سه شنبه, 10 اسفند 1395 14:54


 اخبارعلمی,خبرهای علمی , ماده خم کننده امواج صوت

محققان نوعی ماده جدید با قدرتی درونی ساخته اند که می تواند امواجی صوتی را خم کند، شکل دهد و آنها را متمرکز کند.

 به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، این ساخته در حقیقت یک «فراماده» است که گاهی اوقات تولید آن غیرممکن به نظر می رسد.

 

در هرحال محققان دانشگاه ساسکس و دانشگاه بریستول موفق به ساخت این فراماده با قابلیت تغییر شکل امواج صوتی شده اند. آنها با لایه ای نازک از فراماده، بلوک های کوچکی ساختند تا بتوانند هنگام گذر امواج صوتی تغییر فاز آن را مشاهده کنند.

 

سریرام سابرمانیان پروفسور دانشگاه ساسکس در این باره می گوید:  ما می خواهیم با استفاده از فراماده دستگاه های آکوستیکی بسازیم که صوت را به شیوه ای ساده دستکاری می کند.

 

محققان معتقدند می توان از این روش هات اسپات های صوتی ساخت یا  امواج اولتراساوند با شدت بالا را متمرکز کرد. چنین روشی برای درمان تومورهای موجود در بدن انسان کارآمد است.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه