ضرورت درمان افسردگی در مبتلایان به سرطان

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: یک روانشناس با تاکید بر اینکه شناسایی افسردگی در مبتلایان به سرطان کار آسانی نیست، گفت: پس از آنکه تشخیص سرطان در بیمار داده شد، وجود حس زیان، غم، اضطراب و دور شدن و کناره گیری شایع است، اما در صورتی که این احساسات بیش از چند هفته دوام داشته باشد و در عملکرد معمول بیمار اختلال ایجاد کند باید به دنبال راهکارهای درمانی باشیم.

دکتر مهرانگیز شعاع کاظمی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه نجات یافتگان از سرطان با فکر درباره حس خوب بودن، انرژی داشتن و احساس سلامتی در کارها ایام شان را سپری می کنند، گفت: میان احساس طبیعی غم و سوگ که با تشخیص سرطان و نشانه های افسردگی واقعی بالینی همراه است، اختلاف وجود دارد.

این دانشیار دانشگاه الزهرا با اشاره به پژوهش های انجام شده در این حوزه گفت: یافته ها بیانگر این است که حدود 25 درصد افراد مبتلا به سرطان، از افسردگی بالینی رنج می برند. به این ترتیب، شناسایی نشانه های افسردگی در این بیماران، دارای اهمیت خاص است.

شعاع کاظمی افزود: برای آنکه مشخص شود حالت طبیعی کدام است و نشانه های افسردگی بالینی کدام است، بهتر است اطرفیان بیمار توجه داشته باشند که بعضی از نشانه های افسردگی به صورت فقدان علاقه نسبت به انجام فعالیت های روزانه، غم یا احساس خلاء دائمی، اختلالات خواب، کاهش یا افزایش قابل توجه وزن، از دست دادن تمرکز، خستگی و افکار و رفتار خودکشی بروز می کند.

این روانشناس خاطر نشان کرد: در صورتی که هر یک از این نشانه ها بیش از دو یا چند هفته وجود داشته و در مواردی که این علایم به علت سرطان یا داروهای مورد استفاده در سرطان به وجود نیامده باشد؛ باید بیمار از نظر افسردگی ارزیابی شود.

شعاع کاظمی گفت: با وجود تشخیص سرطان، به دشواری می توان گفت که خستگی یا بی اشتهایی به علت افسردگی ایجاد شده است یا در نتیجه درمان سرطان به وجود آمده است. اما به هرحال، وجود این نشانه ها حاکی از تشخیص افسردگی بالینی است.

وی با تاکید بر اینکه بازشناسی افسردگی در شخص دچار سرطان کار آسانی نیست، گفت: در بسیاری موارد نشانه های به وجود آمده، شبیه نشانه های سرطان یا عوارض جانبی داروهای مورد استفاده در درمان است. بعد از آنکه در بیمار تشخیص سرطان داده شد، وجود حس زیان، غم، اضطراب و دور شدن و کناره گیری شایع است. اما در صورتی که این احساسات بیش از چند هفته دوام داشته باشد و در عملکرد معمول بیمار اختلال ایجاد کند باید به دنبال راهکارهای درمانی باشیم.

یک روانشناس افزود: تشخیص زودرس و درمان افسردگی برای بهبودی و کمک به تسکین نشانه ها و افزایش کیفیت زندگی بیمار اهمیت حیاتی دارد و مهم تر از همه به بیمار کمک می کند با موفقیت در درمان شرکت کند.

شعاع کاظمی در پایان یادآور شد: نجات یافتگان از سرطان که افسردگی را تجربه می کنند باید احساس خود را آزادانه بیان کنند و تجربه خود در این زمینه را با دیگران به اشتراک بگذارند.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه