فریم دوچرخه چاپی سه‌بعدی ساخته شده از گیاهان

فریم دوچرخه چاپی سه‌بعدی ساخته شده از گیاهانفریم دوچرخه چاپی سه‌بعدی ساخته شده از گیاهان

یک استودیوی طراحی ایتالیایی به نام Eurocompositi نوعی فریم مفهومی دوچرخه کوهستان ارائه داده که به صورت سه‌بعدی چاپ شده است.

این فریم Bhulk نام دارد و محصول پروژه Aenimal شرکت ایتالیایی است.

فریم مفهومی جدید با استفاده از مدل‌سازی ته‌نشین جوش‌خورده (FDM) و از اسید پلی‌لاکتیک (PLA) ساخته شده است؛ مدلسازی موردکاربرد نوعی چاپ سه‌بعدی است که در آن اجسام با انباشت‌شدن هر لایه در هر بار ساخته می‌شوند.

خود ماده PLA نیز نوعی پلیمر زیستی است که از منابع گیاهی مانند نیشکر و ذرت تولید می‌شود. محصولات اتلافی PLA نه تنها می‌توانند ذوب شده و به مولفه‌های جدید تبدیل شوند، بلکه می‌توان آن‌ها را به سادگی به شیوه کمپوست بازیافت کرد.

گرچه تولید رشته‌های PLA و سپس استفاده از آن‌ها در یک چاپگر زیستی نیازمند انرژی است، استودیوی ایتالیایی مدعی شده این فرآیند در هر کیلوگرم ماده نیازمند مگاژول‌های کمتری در مقایسه با استفاده از پلیمرهای پرکاربرد دیگر مانند آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یا پلی‌اتیلن ترفتالات (PET) است.

در این میان، تجهیزات تولید موجود در پروژه Aenimal با انرژی خورشیدی نیرودهی می‌شوند و فریم ابداعی نیز از اجزای چاپی و به صورت منفرد ساخته شده که به یکدیگر متصل می‌شود.

تیم طراحی هفته گذشته در نمایشگاه Eurobike در آلمان جایزه طلایی را برای ارائه این فریم از آن خود کرد.

اخبار علمی - ایسنا

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه