تاریخ انتشار : دوشنبه, 09 آذر 1394 10:25. دسترسی به شبکه برق دربرخی از مناطق جهان، مانند مناطقی با بافت گیاهی متراکم به صورت مداوم امکان‌پذیر نیست و یافتن برق برای فعالیت‌های حیاتی مانند تامین روشنایی در تاریکی شب‌ها، کار دشواری خواهد بود. گروهی از دانشمندان دانشگاه پرو برای رفع این مشکل ابزاری به نام لامپ‌های گیاهی را در روستایی به نام نوو ساپوزا در پرو به آزمایش گذاشته‌اند. این لامپ‌ها دو ساعت در روز روشنایی دارند و می‌توانند روشنایی LED را با کمترین میزان مصرف انرژی در اختیار ساکنان روست ...

لامپ گیاهی؛ تامین روشنایی در نقاط دور‌ افتاده از خاک گلدان

تاریخ انتشار : دوشنبه, 09 آذر 1394 10:25


اخبار,اخبار علمی,لامپ‌هاي گياهي

دسترسی به شبکه برق دربرخی از مناطق جهان، مانند مناطقی با بافت گیاهی متراکم به صورت مداوم امکان‌پذیر نیست و یافتن برق برای فعالیت‌های حیاتی مانند تامین روشنایی در تاریکی شب‌ها، کار دشواری خواهد بود.

گروهي از دانشمندان دانشگاه پرو براي رفع اين مشكل ابزاري به نام لامپ‌هاي گياهي را در روستايي به نام نوو ساپوزا در پرو به آزمايش گذاشته‌اند. اين لامپ‌ها دو ساعت در روز روشنايي دارند و مي‌توانند روشنايي LED را با كمترين ميزان مصرف انرژي در اختيار ساكنان روستا قرار دهند. منبع انرژي اين لامپ‌ها مواد معدني درون گياه و خاكي است كه گياه درون آن رشد مي‌كند.

 

اخبار,اخبار علمی,لامپ‌هاي گياهي

 

در اين تكنيك گياه و خاك درون گلدان‌هايي چوبي كه از سيستم آبرساني حفاظت‌شده‌اي برخوردارند، قرار مي‌گيرند. سپس درون گلدان سيستم مولد برقي قرار مي‌گيرد كه مي‌تواند مواد مغذي درون خاك و گياه را از طريق جذب الكترون‌هاي ريزارگانيزم‌هاي آزاد شده توسط گياهان در حين رشد، به برق تبديل كرده و چراغي كه درون گلدان‌ها كارگذاشته شده را ��وشن سازد.

 

دانشمندان 10 گلدان مولد برق را به روستاييان نوو ساپوزا اهدا كردند، روستايي كه در جنگل‌هاي باران‌زاي اوكايالي واقع شده‌است،‌ منطقه‌اي كه دسترسي بسيار كمي به برق دارد. اگرچه بافت گياهي متراكم اين منطقه خود به عاملي تبديل شده تا اين روستا از شبكه برق كشور محروم بماند، اما خاك غني كه در روستا وجود دارد، به منبعي مناسب براي توليد تعداد بيشتري از لامپ‌هاي گياهي تبديل شده‌است.
اخبار علمی - همشهری آنلاین

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه