9 ادويه مفيد براي ديابتي ها

سلامت نیوز: بیماری دیابت ناشی از وجود قند بیش از اندازه در جریان خون است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 از نقص خودایمنی رنج می برند و بدنشان انسولین کافی نمی سازد تا قند آزاد شده از غذا در جریان خون را بی اثر کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ماهنامه دنیای تغذیه، بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است انسولین کافی تولید نکنند و یا مقاومت به انسولین داشته باشند، به این معنی که بدنشان انسولین تولید می کند اما نمی تواند به طور موثر از آن استفاده کند. ثابت شده است که برخی ادویه جات می توانند در درمان و یا کنترل قندخون در افراد دیابتی مفید واقع شوند که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است.

فلفل

کاپساسین موجود در این ادویه به بهبود عملکرد عروق خونی کمک می کند و می تواند سطح فشارخون را طبیعی کند. این ماده به حفظ جریان خون در سراسر بدن، بویژه دست ها و پاها که ممکن است به خاطر قندخون بالا دچار مشکل شده باشند، کمک می کند.کاپساسین یک مسکن موضعی نیز می باشد و کرم های حاوی کاپساسین درد ناشی از نوروپاتی دیابتی (علائم عصبی و گزگز) را تسکین می دهد. این ترکیب دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است.
فلفل قرمز باعث افزایش سوخت وساز می شود و سوزاندن انرژی را 2 ساعت پس از وعده غذایی سرعت می دهد. این ادویه دارای خواص ضد سرطان نیز هست و برای درمان آن مفید است.در مطالعه ای نشان داده شد، افراد دیابتی که غذای حاوی فلفل میل می کنند پس از وعده غذایی به انسولین کمتری برای کاهش قندخون خود نیاز دارند.

دارچین

دارچین منجر به افزایش سوخت و ساز قند در درون سلول شده و به کاهش سطوح قندخون کمک می کند. به علاوه، دارچین برای کاهش سطوح کلسترول بالا که اصولا مشکل دیگر همراه با دیابت است، عالی می باشد. مصرف روزانه دارچین به تنظیم قندخون و همچنین قند پلاسما کمک می کند و برای کسانی نظیر دیابتی ها که بایستی شاخص گلایسمی خود را کنترل کنند مسرت بخش می باشد.دارچین دارای اثرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی نیز هست و با مقاومت انسولینی مقابله می کند. مصرف نصف قاشق چایخوری دارچین در روز باعث کاهش قندخون و بهبود کلسترول در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 می شود. این افراد می توانند.دارچین ادویه ای مفید در درمان پرنوشی و پرادراری ناشی از افزایش قندخون در دیابت هم محسوب می شود. همچنین این ادویه باعث کاهش مقاومت به انسولین می شود و بنابراین به کنترل وزن و کاهش خطر بیماری های قلبی کمک می کند. دارچین علاوه بر کاهش قندخون باعث بهبود سطوح خونی تری گلیسرید، LDL- کلسترول و فشارخون نیز می گردد.

زردچوبه

این ادویه حاوی کورکومین، یک ترکیب فعال با ویژگی های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و جریان خون را بهبود می بخشد.
زردچوبه باعث بهبود عملکرد انسولین می شود و همچنین در سوخت و ساز کربوهیدرات، پروتئین و چربی دخیل است.کورکومین موجود در زردچوبه باعث کاهش رسوب پلاک های چربی در دیواره داخلی عروق می شود و از گرفتگی آن جلوگیری کرده و به جریان خون کمک می کند.کورکومین دارای خواص مفید برای عملکرد کبد نیز می باشد و از پیشرفت دیابت جلوگیری می کند. مطالعات نشان داده اند، افراد دیابتی که از مکمل کورکومینوئید استفاده می کنند قند خون پایین تر و مقاومت به انسولین کمتری دارند. کورکومینوئید یک ترکیب فعال در زردچوبه است که از طریق کاهش اسیدهای چرب سرم و به عبارتی چربی خون با افزایش اکسیداسیون و مصرف آنها، اثرات ضد دیابتی دارد.

زنجفیل

این ادویه به خاطر تاثیر بر هضم و جذب، اثرات ضد التهابی و ضد تهوعی معروف می باشد. زنجفیل باعث بهبود حساسیت به انسولین، کاهش اکسیداسیون و بهبود کلسترول نیز می گردد.زنجفیل در کنترل طولانی مدت قندخون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 موثر است. جینجرول، یکی از فعالترین ترکیبات موجود در زنجفیل، می تواند برداشت گلوکز را توسط سلول های عضلانی بدون نیاز به انسولین افزایش دهد و بنابراین در تنظیم و کنترل قندخون موثر است.
مطالعات نشان می دهند درمان با این عصاره های زنجفیل منجر به کاهش 35درصدی در قندخون و 10 درصد افزایش در سطح انسولین پلاسما می شود.زنجفیل شروع و پیشرفت آب مروارید در بیماران دیابتی را نیز به تعویق می اندازد. این ادویه شاخص گلایسمی پایینی دارد به این معنی که در دستگاه گوارش به آهستگی شکسته می شود و باعث افزایش ناگهانی قندخون پس از مصرف نمی گردد.در واقع زنجفیل یک داروی مسکن اما بدون عوارض گوارشی است.

دانه گشنیز

دانه گشنیز حاوی 2 روغن فرار- لینالول و ژرانیل استات- است که آنتی اکسیدان های قوی در سطح سلول هستند.
مطالعات نشان داده اند که عصاره این ادویه قادر به کاهش قند پلاسما، بهبود حساسیت به انسولین و تنظیم سطوح چربی و افزایش فعالیت سلول های ترشح کننده انسولین (سلول های بتای لوزالمعده) می گردد. همچنین دانه گشنیز باعث کاهش علائم سندروم روده تحریک پذیر، کاهش نفخ، درد و یبوست نیز می گردد.

زیره سیاه

قرن هاست که دانه زیره سیاه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شده است. امروزه نیز قدرت درمانی زیره از لحاظ علمی اثبات گشته است. اثرات مفیدی همچون جلوگیری از ایجاد آب مروارید و کاهش عوارض کلیوی و کبدی که در افراد دیابتی معمول می باشد نیز از دیگر ویژگی های این ادویه محسوب می شود.
زیره سیاه باعث افزایش حساسیت به انسولین و افزایش برداشت گلوکز از طریق سلول و متعاقبا کاهش قندخون می شود. همچنین دانه زیره از تشکیل محصولات نهایی گلیکاسیون که در دیابت معمول است- و اغلب منجر به عوارض دیابت می گردد- جلوگیری می کند. زیره سیاه ترشح انسولین از لوزالمعده را افزایش داده و نیز باعث افزایش حساسیت به انسولین در عضلات اسکلتی، سلول های کبدی و افزایش برداشت قند توسط بافت عضلانی می شود.زیره سیاه حاوی بیش از صد ماده فعال و مفید در یک دانه کوچک است و حاوی ویتامین های گروه B و مواد معدنی نظیر کلسیم، روی ، مس و آهن است.
در نهایت لازم به ذکر است که اگر چه اثرات درمانی مفید این ادویه ها در درمان و یا کنترل دیابت و عوارض آن اثبات شده است ولیکن مصرف متعادل آنها توصیه شده و گنجاندن آنها در برنامه غذایی روزانه بهتر است زیر نظر پزشک صورت پذیرد.

جنسینگ

صدها سال است که اثر درمانی جنسینگ در دیابت ثابت شده است. مصرف جنسینگ 40 دقیقه قبل از وعده غذایی باعث کاهش قندخون می شود. بعلاوه، این ادویه باعث افزایش انرژی نیز می شود که برای همه افراد دیابتی و غیر دیابتی مفید است.جنسینگ حاوی فیتوکمیکال ها و ترکیبات فعال متعدد، ازجمله چندین ماده منحصر به فرد به نام جین سنوزید است. جین سنوزید موجود در جنسینگ به 2 روش به کاهش قندخون کمک می کند: اول محافظت از سلول های بتا در لوزالمعده که باعث تولید و آزاد سازی انسولین می شوند و دوم مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. گفته شده که ریشه جنسینگ مستقیما بر لوزالمعده موثر است و تولید انسولین را افزایش می دهد.مطالعات متعددی نشان داد که جنسینگ پاسخ گلایسمی را کاهش و سطوح انسولین را پس از صرف وعده غذایی افزایش می دهد و در برداشت گلوکز توسط غشای سلولی با واسطه انسولین کمک می کند لذا انرژی سلول را تامین و قندخون را کاهش می دهد.

دانه شنبلیله

دانه شنبلیله سرشار از فیبر محلول است که به کاهش قندخون با آهسته کردن روند هضم و جذب کربوهیدرات ها کمک می کند. این ویژگی ادویه در درمان افراد مبتلا به دیابت موثر می باشد.مطالعات متعددی بر روی خواص ضد دیابتی دانه شنبلیله صورت گرفته است. این تحقیقات نشان دادند که دانه شنبلیله می تواند بیشتر علائم متابولیک مربوط به دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 را با کاهش سطوح قندخون و بهبود تحمل گلوکز تخفیف دهد.این ادویه حاوی ترکیبات طبیعی بسیار زیادی است.

میخک

میخک غنی از آنتی اکسیدان آنتوسیانین و کوئرستین بعلاوه یک ترکیب فعال به نام اوژنول است و همچنین منبع عالی از منیزیم و منبع خوب از اسید چرب امگا-3، ویتامین های C، K، فیبر و کلسیم و منیزیم است. همچنین این ادویه یک ضدعفونی کننده طبیعی، ضد التهاب و مسکن نیز محسوب می گردد.
محققان نشان داده اند که مصرف 1 تا 3 گرم میخک در روز برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای کنترل بهتر سطوح قند، کلسترول بد و کلسترول کل و نیز کاهش تری گلیسیرید خون مفید است.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه